Vranohlavek: kura z krwią wojownika

Blog Opublikowano 20.04.2020

Czy znasz rzadką kurę hodowaną jednocześnie w Niemczech i Holandii? To, co jest rzadkie dla hodowców i gdzie można je zdobyć dzisiaj, można znaleźć w naszym dzisiejszym wkładzie do Atlasu Ras.

Wyprostowana postawa, głowa do góry i prowokująca muskularna klatka piersiowa . Tak, tak prezentują się chłopi Vranohlávka . Cechy, które są widoczne gołym okiem u tych kur, dowodzą hodowcom, że ich przodkowie pochodzą z szeregów walczącej rasy . Jednocześnie jednak zwierzę to wykazuje wyraźny znak kur hodowlanych , a mianowicie silnie upierzony ogon i wydłużoną, delikatną budowę ciała. Czym jeszcze będzie Cię ścigać Vranohlávka?

Wściekły wygląd

Zachowaj ostrożność podczas hodowli tych piękności. Vranohlávky mają wściekły wygląd i odziedziczyli temperament od przodków Malezji e. Pierwsza wzmianka o ich hodowli pochodzi z połowy XIX wieku w rejonie Bentheim i Enschede - po obu stronach granicy Niemiec i Holandii. Zostały one wyhodowane z kur, belgijskich wojowników i malezyjczyków . Pierwotnie rasa ta była hodowana głównie do walki kogutów , dlatego czasami nazywano ją również „gryzącą” kurą. Nazwa pochodzi od innego gatunku ptaka, wrony, ponieważ oba zwierzęta mają podobny kształt głowy.

Ojczyzną Vranohlávek są zarówno Niemcy, jak i Holandia.

Hodujemy Vranohlávka

Co jeszcze możemy powiedzieć o rasie z pogranicza Niemiec i Holandii i co na pewno sprawi, że Ty i przyszli hodowcy będziecie szczęśliwi i mile zaskoczeni?

  • Utility. Dziewczęta z Niemiec i Holandii należą nie tylko do doskonałych kur niosek , ale także wyróżniają się dobrą mięsnością. Roczna produkcja jaj wzrasta do 200 sztuk, a kolor skorupy jest biały do jasnożółtego. Średnio złożone jajo waży około 55 gramów. A ponieważ kraienkopp szybko přepeřují i ras są hardy, produkcja jaj i nie pogarsza w zimie, kiedy większość ras „daje” pauzę.
  • Care. Możesz hodować Vranohlávky zarówno w dużych, jak i małych zagrodach, a ponieważ latanie jeszcze w nich nie zniknęło , dobrze jest ogrodzić zagrodę z góry lub co najmniej do dwóch metrów wysokości. Ze względu na ich wyższą postawę zalecamy większą kurę i więcej miejsca dla każdej kury niż jest to zwykle zalecane dla ras standardowych.
  • Feed Co najbardziej lubią te kury nioski i co mogą przygotować się na dzioby? Najlepiej jest mieć codziennie mieszankę paszową dla kur niosek w karmnikach, wieczorem dodać trochę kaszy kukurydzianej lub garść słonecznika i od czasu do czasu podawać im witaminę, tak aby składane jaja miały odpowiednią jakość i ilość.

Vranohlávky składają jaja z białą skorupą , której nigdy nie ma dość.

Jeden i wystarczający

Pomimo tego, że większość hodowców podziela to samo zdanie, a mianowicie, że Vranohlávky to kury spokojne i spokojne, ich walczącego wyglądu trudno nie przeoczyć. I jak zwykle nie zaprzeczają swoim przodkom nawet w swoim zachowaniu. Koguty czasami walczą między sobą i często wykazują agresywne zachowanie , ponieważ lepiej jest mieć tylko jednego koguta na podwórku dla stada kur.

Zabarwienie kur niosek

Vranohlávky zachowują się w kilku cechach kolorystycznych. Najczęstszym jest szyja srebrna . Wcześniej kura o tym zabarwieniu była nazywana „Twent” ze względu na holenderski region Twenty, gdzie się pojawiła, a ponieważ miała bardzo niską zdolność przenoszenia plonów, została natychmiast zmieniona, a zatem Vranohlávky żółto-pomarańczowo-niebiesko-złoto- szyjką.

Posiadanie stada Vranohlávka oznacza cenną hodowlę. Dlatego opieka i hodowla tych wojowników musi być rzadka, pełna miłości i dużo czasu.