Jak wyczyścić wylęgarnię

Blog Opublikowano 20.04.2020

Czystość połowa zdrowia i wylęgarnia skrzynek, to podwójnie prawda. Chcesz, żeby twoje świeżo wyklute pisklęta były zdrowe od urodzenia, prawda? Czysta wylęgarnia bardzo pomoże.

Umyć czy nie wykluć? Odpowiedź jest bardziej niż pewna i zdecydowanie umyć . Każde zanieczyszczenie w tym środowisku stanowi realne zagrożenie infekcją małych kurcząt. Dlatego czyszczenie i dezynfekcja wylęgarni ma ogromne znaczenie dla nadchodzącego stada. Dlatego zaleca się jego dezynfekcję po każdym wykluciu kurcząt, przy użyciu powszechnie dostępnych środków czyszczących lub specjalnych środków czyszczących bezpośrednio w wylęgarni. A co jeszcze warto wiedzieć przed zaangażowaniem całej rodziny w samo sprzątanie?

Informacje ogólne

Obecność bakterii w wylęgarni jest niedozwolona. Wszystkie bakterie namnażają się szybko, więc łatwo może się zdarzyć, że jedna bakteria stanie się do 2 000 000 mikrobów w ciągu siedmiu godzin. Oczywiście ta stopa wzrostu zwykle nie występuje poza laboratorium, ale jesteś również w domu, jeśli nie oczyścisz wylęgarni z puchu i skorupek jaj pozostałych po ostatnim wylęgu kurczaków. Pozostawienie wylęgarni nieoczyszczonej zapewni źródło dalszego skażenia umieszczonych jaj.

laska GIFptak jedzący GIFpływanie ptaków GIF

Przejdźmy do sedna

Wylęgarnia powinna być utrzymywana i dezynfekowana natychmiast po wykluciu kurcząt, aby zapobiec niepotrzebnemu wysuszeniu skorup, które są wówczas trudniejsze do usunięcia. Co należy zrobić najpierw i jakiego kroku zdecydowanie nie powinieneś przegapić?

  • Krok numer jeden. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyciągnąć wtyczkę z gniazda i wyciągnąć ją z wylęgarni, jeśli oczywiście ma kompaktowy regulator. Za pomocą zwykłego odkurzacza domowego lub innego strumienia powietrza wydmuchaj wszystkie kłaczki pozostawione w wylęgarni, w wentylatorze i na płycie grzewczej za wyklutymi kurczętami.
  • Krok drugi . Najważniejszy proces, który powinien zająć Ci najwięcej czasu. Przygotuj powszechnie dostępne środki do czyszczenia kuchni, takie jak słoik, ocet , płyn do mycia naczyń, ściereczka lub gąbka do mycia naczyń. Przygotuj wszystko razem z ciepłą wodą i zacznij dokładnie myć wylęgarnię i wycierając ją zużytym produktem. Podczas czyszczenia zwróć uwagę na rozpuszczalniki organiczne, nie preferuj ich używania, ponieważ rozpuszcza materiał, z którego wykonana jest wylęgarnia.
  • Krok numer trzy. Zdezynfekuj i odpowiednio. Wystarczy powszechnie dostępny środek dezynfekujący, taki jak Savo lub Domestos. Po umyciu całej wylęgarni i wszystkich jej otworów należy ją dokładnie wytrzeć czystą wodą bez detergentów.
  • Wniosek Teraz nadszedł czas, aby wysuszyć wylęgarnię do sucha, a jeśli nie planujesz już jej używać, przechowuj ją w odpowiednim miejscu, pokrytym pudełkiem lub plastikową torbą.

Pomocnicy, z którymi raz lub dwa wyczyścisz wylęgarnię.

Przepisy bezpieczeństwa

Każda rzecz, w tym wylęgarnia, która jest włączana i wyłączana przez podłączenie jej do sieci, podlega przepisom bezpieczeństwa , których należy ściśle przestrzegać podczas obsługi. A jakie przepisy konkretnie mamy na myśli:

  • Przed czyszczeniem i dezynfekcją samej wylęgarni należy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka .
  • Jeśli stwierdzisz, że wylęgarnia jest w jakikolwiek sposób uszkodzona, nigdy jej nie włączaj.
  • Podczas mycia wylęgarni konieczne jest usunięcie kompaktowego regulatora z jego wnętrza.
  • Surowo zabrania się naprawy wyłącznika lub zmiany bezpiecznika na wyższą wartość.
  • Zalecamy obsługę każdej wylęgarni co najmniej pół metra nad podłogą.

Jeśli nie uda ci się wyczyścić wylęgarni po raz pierwszy, możesz powtórzyć procedurę czyszczenia, aby wszystko było tak, jak powinno, a wyklute pisklęta czeka piękna przyszłość bez chorób.