Wylęgowe przepiórki po raz pierwszy iz sukcesem

Blog Opublikowano 20.04.2020

Narodziny nowego życia, a następnie jego opieka i hodowla. To także część każdego wylęgu domowego. Przepiórki można wykluć oprócz kur i uważają, że nie jest to trudne.

Wylęganie przepiórek jest ekscytującym i radosnym doświadczeniem , szczególnie dla początkujących. I chociaż pewne błędy i wypadki mogą i na pewno wystąpią podczas samego procesu, to jeśli zbliżysz się jak najbardziej do podręcznika kurze, będziesz w stanie wyeliminować je w jak największym stopniu, a tym samym osiągnąć jak największy sukces, który jest zdecydowanie tego wart. Co robić dobrze, a wręcz przeciwnie, raczej nie robić wcale?

Zanim zaczniesz się wykluć

Jeśli zdecydowałeś się wykluć przepiórkę japońską , powinieneś wiedzieć, że ten rodzaj przepiórki nie utrzymuje instynktu siedzenia na jajach. Zostały stłumione przez rechot z powodu hodowli, więc jedynym sposobem na dostanie się do małej przepiórki jest wychowanie młodych w wylęgarni . Należy również pamiętać, że okres inkubacji wynosi około 16 do 18 dni . Temperatura w wylęgarni musi być utrzymywana między 36 ° C a 37 ° C, a wilgotność powinna wynosić około 55%. Większość przepiórek wykluwa się jednocześnie, przez około sześć godzin.

Po wybraniu odpowiedniej wylęgarni wszystko się zaczyna.

Jakie jajko

Wybór jajka zaczyna się i kończy. Im lepsza jakość jaja przepiórczego w wylęgarni, tym lepszy będzie wynik. Upewnij się , że jaja spoczywają w misce przez co najmniej jeden dzień przed umieszczeniem ich w wylęgarni. Wskazane jest stosowanie jaj wyłącznie z własnej hodowli, ponieważ te, które muszą być transportowane i przechowywane na różne sposoby, mają o 50% mniejsze szanse wyklucia. Wynika to głównie z wibracji i zmian temperatury. Jajka powinny być całkowicie czyste , wolne od widocznych wad i pęknięć.

GIF od Vulture.comfacet zarządza GIF

Raz, dwa i trzy i to wszystko

Im ostrożniej wybierzesz inkubator i przestudiujesz jego funkcje, tym lepiej zrobisz podczas samego wylęgu i nie będziesz zaskoczony nagłymi powikłaniami. Gdy wiesz, że wybrałeś najlepszą możliwą wylęgarnię, następują następujące kroki:

  • Ustawienie wilgotności Pierwszym krokiem, który musisz zrobić przed umieszczeniem jaj przepiórczych w wylęgarni , ustaw wylęgarnię na odpowiednią wilgotność. Konieczne jest ustawienie wilgotności początkowej na 45% do 50%, przy czym w 23 dniu inkubacji jaj przepiórczych konieczne będzie zwiększenie wilgotności do 65%. Zanotuj więc uważnie ten dzień w kalendarzu „wylęgarni”.
  • Temperatura wylęgarni. Po ustawieniu wilgotności należy ustawić inny parametr, czyli temperaturę w wylęgarni . Większość wylęgarni jest kontrolowana przez mikrokomputer i ma możliwość ustawienia temperatury dokładnie w stopniach Celsjusza. Przed włożeniem pierwszych jajek ustaw wylęgarnię na temperaturę 37 ° C.

Mała wylęgarnia wystarczy na jajko przepiórcze.

  • Inkubacja jaj Czas umieścić jaja przepiórcze w wylęgarni. Jajka należy ułożyć małym końcem do dołu, a szerszym - większym końcem do góry. Ponownie napisz datę w swoim kalendarzu, kiedy po raz pierwszy umieściłeś jajka w inkubatorze, abyś mógł następnie obliczyć, kiedy nadejdzie czas ich wyklucia.
  • Toczenie jaj. Każde włożone jajko przepiórcze należy obracać trzy razy dziennie . Jest to jedyny sposób, aby zapobiec przyklejaniu się zarodka do skorupy. Jeśli masz w pełni automatyczną wylęgarnię, ustaw tę rotację i już Cię to nie obchodzi. Jeśli nie masz automatycznej wylęgarni , to nie ma znaczenia, sam obrócisz ręce .
  • Kontrola jaj Na trzeci dzień przed wykluciem należy sprawdzić wszystkie jaja. Wszystko, co musisz zrobić, to sprawdzić na pierwszy rzut oka, czy wszystkie jaja są na swoim miejscu i czy wewnątrz wylęgarni dzieje się coś niewidzialnego. Małe przepiórki zwykle wykluwają się z niewielkim opóźnieniem, więc jeśli klubowanie nie odbędzie się 18 dnia , możesz poczekać kolejny dzień lub dwa. Oczekiwany wynik z pewnością nadejdzie wkrótce.

Nie zapomnij pozwolić nowym lęgowcom całkowicie wyschnąć po wykluciu i zagęścić całą wylęgarnię, aby była gotowa na kolejną partię jaj.