Problemy z wykluwaniem się kurczaków lub to, co na Ciebie czeka i które tęskni
Blog Opublikowano 20.04.2020Z jakimi problemami mogę się spotkać podczas wylęgu jaj i jak można im zapobiec lub przynajmniej rozwiązać je na czas, aby zapewnić wylęganie tyle radości, jakiej oczekujesz?
Żaden uczony nie spadł z nieba, a w przypadku wykluwania małych kurcząt jest to podwójnie prawdą, ponieważ chociaż może się to nie wydawać, proces ten jest dość wymagający i bez niezbędnego przygotowania nie odniesiesz sukcesu, jak byś chciał. Jednak nawet jeśli poświęcisz się w pełni przygotowaniom, należy wziąć pod uwagę, że podczas wykluwania się kurcząt w domu mogą wystąpić niewielkie problemy, a na pewno również wystąpią. Lepiej więc przygotować się na ewentualne trudności na czas, przynajmniej wtedy nie będzie ich postrzegał jako czegoś, czego nie da się już rozwiązać ani uratować. Jakie problemy występują najczęściej podczas wylęgu kurcząt?
Wskaźnik sukcesu
Ponieważ naturalne wylęganie poniżej czerwiu jest prawie na skraju wyginięcia, a instynkt matczyny występuje tylko u kilku ras kur, sztuczne wyklucie występuje na większości podwórek. Przy każdym wykluciu każdy hodowca rozwiązuje tak zwaną wykluwalność, tj. Liczbę wyklutych kurczaków z całkowitej liczby zapłodnionych jaj włożonych do wylęgarni . Jednak, aby wyklucie było jak najbardziej skuteczne i przyniosło długo oczekiwany owoc, czy konieczne jest pójście nieco przeciwnie do samego procesu i z góry wiedzieć, co wpływa na wykluwalność i żywotność młodych ?
Prosvětlolovačka jaja należą do podstawowego wyposażenia każdego hodowcy - líhnitele.
- Prawidłowo wybrane jaja wylęgowe .
- Opieka i przechowywanie jaj wylęgowych lub zapłodnionych.
- Karmienie drobiu hodowlanego, jeśli wylęgają się „twoje” jaja zniesione.
- Jajka, które są za duże lub za małe.
- Wysoka lub niska wilgotność w wylęgarni.
- Nierówne podgrzewanie jaj.
- Niska lub wysoka temperatura wewnątrz wylęgarni.
- Niewystarczający lub nieprawidłowy obrót w wylęgarni .
Jak badasz zapłodnione jajo?
Powodzenia dla tych, którzy są gotowi
Istnieje wiele trudności, które mogą towarzyszyć ci w sztucznym wykluciu kurcząt. Dzisiaj przyjrzymy się trzem z nich i porozmawiamy o tym, jak zapobiegać problemom.
- Kurczaki klubowe. Podczas wybijania kurczaków ze skorup szczeniąt może się czasem zdarzyć, że młode skłaniają się przedwcześnie lub, przeciwnie, późno, a następnie dochodzi do częstszych zgonów. Wynika to z niepoprawnie ustawionych parametrów wylęgarni . Im dokładniejsza wylęgarnia, tym lepiej dla twoich kurczaków. Jeśli pisklęta przylegają do skorupy podczas pałkowania lub są zbyt małe, wilgotność w wylęgarni została nieprawidłowo wybrana podczas całego procesu wylęgu.
- Niska żywotność. Najważniejszą rzeczą dla nowo wyklutych kurcząt jest ich żywotność - zainteresowanie jedzeniem, wodą i ich ogólny wygląd. Jeśli pozostała krew pozostanie na pozostałych skorupach, można założyć, że żywotność nie będzie wielka. Możesz go zwiększyć, przechowując jaja wylęgowe poprawnie, a wszystkie parametry wylęgarni zostaną ustawione poprawnie.
- Zdeformowane pisklęta. Najczęściej kończyny ulegają deformacji po wykluciu. Inną może być wadliwa postawa, nogi z boków - kurczak „pianista”, kończyny do przodu i więcej. Większość z nich to wrodzone deformacje , a nie z powodu złych procedur wylęgowych.
Więc, czy nadal uważasz, że jest wystarczająco dużo czasu, aby stworzyć optymalne warunki do osiągnięcia najlepszych rezultatów wylęgania w domu? Kura tak nie uważa, a ty na pewno nie powinieneś. Im szybciej zaczniesz przygotowania, tym lepsze będą ich wyniki.