Najczęstsze problemy nóg u kur

Blog Opublikowano 20.04.2020

Czasami mogą wystąpić nawet problemy z nogami u drobiu. Jakie są najczęstsze, jak je leczyć lub jak im zapobiegać można znaleźć w dzisiejszym poście na blogu.

Nogi kur, czasami również skrócone pazury kurze, wykonują tak dużo pracy w ciągu dnia, że nic dziwnego, że czasami zdarza się problem zdrowotny lub obrażenia w tak zestresowanej części ciała kury. Ukośne ścięgno Achillesa, łuszczące się roztocza lub złamana noga to tylko niewielka lista rzeczy, które mogą przytrafić się twojej kurie , niezależnie od jej wieku.

Patrzę i widzę

Istnieje kilka różnych rzeczy, które mogą prowadzić do problemów i chorób stóp kur. Jeśli twoja kura ma problem zdrowotny lub obrażenia, zwykle będzie to oczywiste na pierwszy rzut oka. Na co więc zwracać większą uwagę i kiedy warto zacząć trochę „straszyć”?

 • Kura kuleje. Poznasz kulawą kurę od pierwszego wejrzenia. Fakt, że kura utyka, nie musi oznaczać natychmiastowej choroby, ponieważ zwykle jest to bardziej uraz - złamana noga . Kulawizny mogą być również wywoływane przez pasożyty w ciele , które powodują zaburzenia koordynacji ruchów, a więc następuje utykanie.
 • Rany na pazurach. Czy zauważyłeś małe pęcherze lub rany bezpośrednio na pazurze podczas łapania kur? Może to być spowodowane niewłaściwą ściółką , która mokra może powodować pleśń i późniejszą infekcję. Nie za twardo - betonowa pościel nie pomoże twoim dziewczynom w zdrowym pazurach. Czas więc regularnie go zmieniać, a jeśli kura nadal chodzi po betonie , musisz go natychmiast naprawić.

Nawet nogi kur wymagają opieki, nie tylko twojej. :-)

Przyczyny problemów ze stopami

Może istnieć wiele rzeczy, które prowadzą do problemów zdrowotnych w szponach kur, a większość z nich jest niestety winą samego hodowcy, a większość tych problemów dotyczy głównie kur rozpoczynających hodowlę. Jakie są najczęstsze przyczyny?

 • Niedobór żywieniowy z powodu złej paszy .
 • Brak witamin i minerałów.
 • Mokra, a nawet spleśniała pościel .
 • Urazy kur wyskakujących z okoni.
 • Niska wilgotność w wylęgarni podczas wylęgu domowego.
 • Niewłaściwy rozmiar i położenie okonia.

Dzięki suplementom mineralnym nie będziesz musiał martwić się leczeniem pazurów z kurczaka.

Co robić, gdy ...

Czy dowiadujesz się, że kura złamała nogę lub że na jej pazurach pojawiły się pasożyty jedzące skórę kur?

 • Złamana noga Jeśli podejrzewasz, że noga twojej kury zostanie złamana, popękana lub skręcona, będziesz musiał utworzyć szynę, aby wesprzeć i naprawić nogę bardziej. Wystarczy cienki patyczek i zwykły bandaż . Następnie wykonujesz klasyczną szynę i pozwalasz kury odpocząć przez kilka dni, jeśli stan nie poprawi się po tygodniach do dziesięciu dni, będziesz musiał zobaczyć weterynarza.
 • Łuskowaty pazur. Leczenie roztoczy powodujących łuszczące się pazury nie jest tak trudne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wystarczy zanurzyć pazury dotkniętego kurczaka w jadalnym oleju lub powszechnie dostępnych środkach dezynfekujących na krótki czas. Pazury można również kąpać w letniej wodzie z mydłem . Jednak musisz powtórzyć tę procedurę kilka razy dziennie, aby osiągnąć usunięcie pasożyta i ogólne wyleczenie pazurów.
 • Oblique Achilovka. Czy twoja najlepsza kura nie może unieść nogi, czy nie może stać z jednej nogi na drugą? Główną przyczyną jest zwykle brak witamin , w niektórych przypadkach może to być wada genetyczna. Nie lekceważ podłogi w kurniku , zdecydowanie nie powinna być śliska.

Aby uniknąć innych problemów kończyn kurnych, nigdy nie chwytaj kur, kaczek lub gęsi za nogi , ponieważ może to spowodować poważne obrażenia, które mogą doprowadzić do ich śmierci.