Apatyczna kura: jaka jest jej przyczyna i rozwiązanie

Blog Opublikowano 20.04.2020

Czy niepokoją Cię potargane pióra, apetyt i zainteresowanie światem wokół jej pierzastych totemów? Co zrobić z kurczakiem, który stoi cały dzień w jednym miejscu i nawet się nie dotyka?

Często zdarza się, że na podwórku ma apatyczna kura , ale każdy hodowca stara się jak najlepiej zapobiegać temu stanowi u swoich dziewcząt. Kura może „nabrać apatii” nawet z pozornie niezrozumiałych powodów. Jednak często jest zwiastunem początkowej choroby, a jeśli ma charakter długoterminowy, konieczne jest pogodzenie się z rzeczami. W takim przypadku, co zrobić z apatyczną kurą i jak możesz jej bezpiecznie pomóc w zmniejszeniu reakcji emocjonalnej na świat?

Co to jest apatia?

Podobnie jak obojętność na obojętność, poczucie obojętności i minimalne zainteresowanie otaczającym nas światem, przynajmniej przez resztę życia, ten stan może wystąpić u twoich kur i kurczaków . Jednak fakt, że ten stan występuje u kur, nie jest sam w sobie. Hodowca dość często spotyka się z apatią u drobiu, nie jest to choroba jako taka, ale rodzaj symptomu występującego w wielu chorobach.

Kura obojętna

Jako taki apatyczny i obojętny na podwórku kur rozpoznać od „normalnych” kur? Istnieją pewne oznaki, że apatyczny drób jest znany nawet początkowo niełuskanemu hodowcy. Kura będzie:

  • Usiądź na samym gnieździe lub gdzieś w rogu kurnika .
  • Miej blady i opadający grzebień .
  • Często będzie szukał odpowiedniego schronienia.

Właściwie dobrana pasza przyczynia się do lepszego zdrowia wszystkich kur niosek.

  • Mają mało lub wcale nie ma jaja.
  • Nie będzie miał ochoty jeść ani pić.
  • Tu i tam mieć puszyste, puszyste pióra .

Przyczyny i rozwiązania apatii

Może istnieć kilka powodów, dla których znajdziesz apatyczną kurę na swoim podwórku. Ale nie rozpaczaj, większość przyczyn można rozwiązać szybko i łatwo, a nawet możesz pozbyć się apatii drobiowej bez pomocy weterynarza. Co wywołuje apatię i kiedy jej pochodzenie zwykle się objawia?

  • Odwodnienie Nawet odrobina świeżej wody , szczególnie latem lub nawet zimą, kiedy woda w poidłach zamarza, może pomóc kury zachowywać się inaczej niż zwykle. Latem konieczne jest chłodzenie wody do kur za pomocą kostek lodu, zimą konieczne jest zapewnienie regularnego zaopatrzenia w letnią wodę nawet w czasie mrozów. Pomogą Ci w tym podgrzewane poduszki pod poidami.
  • Biegunka Zła dieta, brudny karmiciel lub pijący i następująca po nim biegunka to kolejny powód, dla którego twoja kura będzie apatyczna i zacznie szukać schronienia, w którym poczuje się bezpiecznie. Ponownie dostarcz świeżą wodę i dodaj do racji witaminy . Produkt o nazwie Forticoat działa dobrze na biegunkę. Można go również podawać jako środek zapobiegawczy przez cały rok.

Mineralne suplementy diety mogą pomóc kurczętom o różnych dolegliwościach.

  • Perožrout. Nieproszeni goście mogą „zrobić” odpowiednią polanę w piórach kur. Leczenie pasożytów zwykle kończy się powodzeniem. Możesz użyć naszego Bumblebee, aby zapobiec tym zwolennikom .
  • Kokcydioza. Najczęstsza choroba drobiu spowodowana przez miniaturowe pierwotniaki. Gdy tylko trafi w twoje stado, nagle twoja kura staje się apatyczna - traci wagę, przestaje tolerować, pojawia się krwawa biegunka. Najlepszym sposobem obrony przed tym jest częste czyszczenie kurnika i układanie gniazd oraz zapewnienie wystarczającej wentylacji kurnika.

Pamiętaj, że każdy problem ma rozwiązanie. A jeśli kury nie mogą nawet uzyskać porady od kury, zawsze najlepiej jest ją zbadać przez weterynarza.