Wylęg kurcząt jesienią: czy można to przyspieszyć?

Blog Opublikowano 20.04.2020

Nadszedł czas na przerażające wyklucie. Jak sobie z tym poradzić i jak najszybciej uciec?

Czy widziałeś dzisiaj przerażająco rozproszone pióra na całym wybiegu, kiedy rano wypuściłeś kury z kurnika? Pierwszą myślą, która przychodzi mi na myśl w tym momencie, jest zazwyczaj to, że drapieżnik odwiedził twoje stado w ciągu nocy i naprawdę odkurzył futra kurcząt. Ale nie maluj diabła na ścianie, jeśli masz wszystkie kury żywe, wtedy „tylko” nadszedł czas na ich coroczne mycie . Dlaczego i kiedy to się dzieje i czy ten okres jest stresujący dla kur, czy nawet go nie zauważają?

Znaczenie piór

Pióra pokrywają większość ciała kury. Jest to rodzaj koszuli z drutu, która powinna pomóc kurie przed niekorzystnymi wpływami i chronić ją szczególnie:

  • zimno, zimno i wiatr
  • przegrzanie drobiu w upalne lato,
  • zewnętrzne pasożyty, wszy i pasożyty ,
  • urazy,
  • pomaga w pływaniu ptactwa wodnego,
  • pomaga drobiu latać lekko.

Przyczyny prania

Najczęstszym powodem utraty ubrań przez kury jest coroczne zastępowanie starych piór nowym płaszczem. A jesień gra trochę w ich karty, ponieważ pranie jest również ściśle związane ze światłem dziennym , które zmniejsza się jesienią. Nie tylko światło maleje, ale także jaja, które teraz znajdują się w gniazdach tylko oszczędnie. Pióra w okolicach szyi jako pierwsze znikną, sprężyna rozprzestrzeni się dalej do tyłu, przesunie się do klatki piersiowej, a piór ogona nie umknie, co spowoduje utratę rur i kogutów. Oprócz utraty piór może również zauważyć inny kolor grzebienia , który będzie raczej przezroczysty i matowy.

A jak używasz piór z kurczaka ?

Pierwsza pomoc

Typowe mycie wstępne u młodych kurcząt zajmuje około 6 tygodni , podczas gdy starsze kury nioski mogą cierpieć do 10 tygodni. Oprócz padłych piór w kurniku czeka na ciebie znacznie gorsze odkrycie, dzięki czemu produkcja jaj zostanie znacznie zmniejszona , w niektórych przypadkach całkowicie zatrzymana. Co można zrobić, aby jaja wkrótce odrosły, i jak pomóc kurom w tych trudnych czasach, aby pranie niepotrzebnie im przeszkadzało?

  • Białko Aby kura mogła produkować jaja, musi włożyć do niej dużo białka, a ponadto pióra zawierają do 80% białka , więc dostawa białka w paszy będzie teraz najważniejsza. Jako sprawdzony lek na utratę piór, użyj koncentratu białkowego , który zapewni kury wystarczające zaopatrzenie kur w ciągu dnia. Nakładać przez zmieszanie mieszanki paszowej bezpośrednio z podajnikiem. A jakie inne pokarmy zawierają dużą część białka, możesz przeczytać w jednym z naszych ostatnich artykułów .

Wybierając odpowiednie witaminy, pomożesz dziewczynom przyspieszyć pranie.

  • Ciepło. Niektóre kury będą nie tylko „nagie” i zimne w chłodne dni, ale produkcja jaj wymaga również więcej ciepła niż w miesiącach letnich. Hodowca, który ma rozgrzaną kurnik lub przygotowuje się do izolacji, z pewnością spodziewa się większych zbiorów w postaci jaj, jednak nawet bez rozgrzanej kurnika możesz poczekać na jajka.
  • Witaminy Dostarczając różnorodne witaminy i minerały, pomoże ptakom w dostarczeniu większej ilości białka, a każda z nich spróbuje zastąpić stare pióra nowymi. Podawaj płynne i luźne witaminy przez 7 dni w świeżej wodzie pitnej bezpośrednio przy fontannach .

Mycia zdecydowanie nie da się zatrzymać , więc nawet nie próbuj. A jeśli chcesz, możesz uczynić to trochę przyjemniejszym i cichszym dla kur dzięki naszym radom. Po kilku miesiącach dziewczęta znów będą w dobrej formie i zaczną znów cierpieć o sto sześć.