CSH: rejestracja i uznawanie ras drobiu

Blog Opublikowano 20.04.2020

Co zawiera Wytyczne dotyczące rejestracji i uznawania ras i kolorów drobiu?

Każdy nowo wyhodowany gatunek drobiu lub inny wariant niewymieniony w książce próbek ras drobiu musi przejść tak zwany proces rejestracji , za który odpowiedzialne są komiksy CSCH . Co oceniają członkowie komiksu u drobiu, według którego kury dają najlepsze, a wręcz przeciwnie, najgorsze oceny, i dlaczego w ogóle ocenia się drób?

Kto jest zobowiązany do rejestracji?

Czy sądzisz, że kiedy posiadasz zwierzę, nie masz innych obowiązków oprócz karmienia go i karmienia? Niestety, a może pobożne obowiązki dla hodowców istnieją. Konieczna jest rejestracja określonego rodzaju gry . A kiedy Jest hodowcą, który ma w swojej hodowli co najmniej:

 • jedno bydło, w tym żubr, jedna owca lub koza, jeden koń,
 • dwie świnie, rój pszczół,
 • stado drobiu składające się z ponad 100 dorosłych drobiu produkujących jaja wylęgowe, stado kur niosek produkujących jaja wprowadzane do obrotu,
 • hodowca stada drobiu większego niż 500 sztuk ,
 • operator wylęgarni o pojemności przekraczającej 100 jaj wylęgowych ,
 • jednoczęściowe bieżniki ,
 • dziczyzna hodowana od 1 szt. - jeleń, daniele, muflon, dzik.

Rejestracja rasy

Pisanie jest bardzo łatwe i nie musisz się tym denerwować. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z rejestracją, oto mały przewodnik, jak to zrobić w najprostszy możliwy sposób. Przede wszystkim należy wypełnić formularz rejestracyjny , który składa się z dwóch stron, a mianowicie:

 • Strony A. wypełnij dane hodowcy, a także dane osoby kontaktowej, nawet jeśli są one identyczne z danymi hodowcy, nigdy nie zapomnij podać swojego numeru telefonu i adresu e-mail.
 • Strona B. Ta strona jest również wypełniana przez każdego hodowcę. Adres zakładu i gatunek (gatunki) wszystkich trzymanych zwierząt podano tutaj.

Formularz rejestracyjny musi być podpisany przez hodowcę.
Bilet można następnie wysłać pocztą jako list polecony lub zeskanować pocztą elektroniczną do jednego z regionalnych biur UE.

Który z was może pochwalić się zarejestrowanym drobiem?

Proces rozpoznawania

Jeśli udało ci się wyhodować rasę kurcząt, która według ciebie jest jak dotąd jedyna w swoim rodzaju, lub jeśli chcesz, aby twój drapieżny drób został rozpoznany, na przykład w celu uczestnictwa w wystawach, konieczne jest uznanie ras. Jak to zrobić

 • Prośba Jeżeli hodowca zdecyduje, że chce, aby jego drób został uznany, musi najpierw złożyć wniosek o rozpoczęcie procesu uznawania nowej hodowli.
 • Posortowane Na podstawie cech hodowlanych rozpoznany drób zacznie być sortowany i odbywa się tzw. Sortowanie nowej hodowli .
 • Przedstawiamy Teraz przychodzi jedna z najpiękniejszych części samego uznania, a mianowicie wprowadzenie drobiu i jego wystawa dla jurorów, podobna do wystawy drobiu.
 • Procedura uznania Na podstawie wszystkich powyższych punktów procedura zostanie zakończona, zostaną określone klasy y i rozpoznana zostanie nowa rasa lub kolor.

Certyfikat wyceny drobiu (źródło: www.shop.cschdz.eu)

Zewnątrz drobiu

Zanim drób może zostać włączony do kontrolowanego gospodarstwa, musi najpierw przejść trudny test - ocenę jego wyglądu zewnętrznego . Wnioski z oceny są wydawane tylko przez osobę, która posiada ważne upoważnienie do tego celu. Przyznane znaki są wykorzystywane do późniejszej klasyfikacji drobiu na siedem klas zgodnie z następującymi zasadami:

Klasa SE = super elita - średnia ocen co najmniej 4,5, najniższa ocena to 4.
Klasa EL = elita - średnia ocen to 4,0, najniższa ocena to 3.
Klasa VD = bardzo dobra - średnia ocen co najmniej 3,5, najniższa ocena w dowolnej pozycji 3.
Klasa DB = dobra - średnia ocen wynosi 2,5, najniższa ocena to 2.
klasy US = umiarkowany - średnia ocen jest mniejszy niż 2,5, najniższy możliwy wynik jest następnie pierwszy
Klasa N = nieoceniona - ocena 0 przyznana po stwierdzeniu rażącej wady charakteru drobiu.
Klasa V = odrzucona - niestety może się to zdarzyć, znak 0 na dowolnej pozycji przyznawany, gdy zostanie wykryta rażąca wada stałego charakteru kury .

Czy masz odpowiednio zarejestrowany drób i czy odważysz się rozpoznać rasę hodowanych kur, czy masz „zwykłe” pipety tylko dla własnej przyjemności i domowych jajek?