Choroby drobiu przenoszone na ludzi

Blog Opublikowano 20.04.2020

Namiętni hodowcy drobiu są czujni - istnieje wiele chorób przenoszonych z kur na ludzi.

Czy trzymasz drób i do tej pory myślałeś, że choroba dotykająca twoją kurę nie jest przenoszona na ludzi ? Błąd. Istnieje kilka chorób, które można złapać od kur, a ich hodowca istnieje i większość z nich można natychmiast rozpoznać i wyleczyć. Co mamy na myśli?

Mon Salmonelloza

Ta choroba jest czasami nazywana prostym słowem choroba jelit . Zwierzę w krótkim czasie cierpi na ciężką biegunkę, drgawki i apatię. Jeśli choroba często pojawia się u młodego drobiu, starszy może mieć również przebieg przewlekły. Niektóre gatunki salmonelli można przenosić na drób z drobiu. Jak może nastąpić przeniesienie?

  • Mięso Osoba zarażona salmonellą będzie również wykazywać ciężką biegunkę , apatię i wysoką gorączkę. Przeniesienie z kur na ludzi może nastąpić przez zakażone mięso ubitego drobiu. Można temu zapobiec przez wystarczającą obróbkę cieplną, ponieważ bakterie salmonelli są niszczone w czasie wrzenia co najmniej 7 minut w temperaturze 100 ° C.
  • Jajka Nawet złożone jajo zainfekowanej kury może być wadliwe. Miłośnicy tak zwanych gnijących jajek lub strzałów w dziesiątkę powinni zachować szczególną ostrożność. Jeśli jaja zakażonej kury nioski są ugotowane na twardo, nie ma ryzyka zakażenia u ludzi.
  • Gnój Jeśli dana osoba wejdzie w kontakt z kałem zakażonych kur, również tutaj istnieje ryzyko infekcji. Dlatego zawsze należy dotykać odchodów kurczaka w rękawicach ochronnych , wystarczą zwykłe gumowe do użytku domowego. Jeśli podejrzewasz, że twój drób zachorował na tego stracha na wróble, powinieneś unikać wszelkiego kontaktu z nimi.

Zwróć szczególną uwagę na przetwarzanie mięsa i jaj w kuchni.

choroba Newcastle

Rzekomy pomór drobiu jest wysoce zakaźną chorobą wirusową wszystkich Gallinaceous drobiu. Zakażenie jest przenoszone na człowieka, co powoduje objawy grypopodobne. W krajach, w których hodowany jest drób, często przeprowadza się szczepienia ochronne. Choroba przenoszona jest na ludzi w podobny sposób jak salmonella - odchody, jaja lub mięso z zainfekowanego kawałka drobiu. Niektórzy ludzie mogą również znać tę chorobę jako plagę drobiu.

Odciski Čmelík

Czy żyłeś cały czas myśląc, że tego pasożyta nie można przenieść z drobiu na ludzi? Błąd. Jeśli trzmiel z kurczaka odwiedza kurnika i czołga się w pióra kurcząt, może równie łatwo i szybko dostać się do twoich włosów, na przykład i dosłownie cię zastraszyć. Najszybszy sposób na pozbycie się kleszczy jest spryskać wszystkie ściany kurniku, pióra kurczaka a twoje włosy čmelíkostopem . Nie musisz się martwić o skutki uboczne, ten produkt jest również przeznaczony dla hodowców drobiu.

jedzenie oc jajko miękko gotowane GIFrozmowa wideo w domu GIF CheezburgerGordon Ramsay gotowanie GIF przez Masterchef

Zwróć uwagę na prawidłową obróbkę cieplną jaj i kurczaka.

Co robić…

Czy chcesz uniknąć zarażenia się chorymi zwierzętami? Przestrzegaj tych kilku zasad i nie musisz się martwić o choroby zakaźne drobiu.

  • Czystość Po każdej wizycie w kurniku, ulu lub po prostu wybiegu dokładnie umyj ręce i uważaj, aby nie zabrać na przykład zepsutego obornika na buty do salonu. Zalecamy używanie innej odzieży dla zwierząt niż ta, do której przywykłeś w domu na kanapie.
  • Higiena Higiena jest wymagana nie tylko dla samych hodowców, ale zwłaszcza w stajniach, wybiegach, a pasza będzie wymagała ścisłego nadzoru, tak aby zepsute, spleśniałe i zgniłe pasze nie leżały w karmnikach. Zwróć uwagę na regularną dezynfekcję wszystkich pomocy, które sprawiają, że hodowla dla Ciebie i Twojego drobiu jest przyjemniejsza.

Im bardziej ozdobna i kurna kurnik, tym lepiej będziesz chronić siebie i kurę przed chorobą.

  • Dalsze środki Musisz także być bardzo ostrożny w kuchni. Jeśli użyjesz wadliwego mięsa, niektóre wirusy mogą przetrwać na drewnianych deskach i naczyniach. Gorąca woda i detergenty do zmywania naczyń uwolnią kuchnię od wirusów. Nie zapomnij o odpowiednim ogrodzeniu , które chroni twój drób przed nieproszonym gościem, który może być nosicielem choroby zakaźnej.

Kura pragnie, aby wszyscy hodowcy unikali chorób zakaźnych z dużym łukiem, a jeśli podejrzewasz, że choroba dotarła do kurnika, powinieneś pomijać zwierzę z kurami na kilka dni.