Ardeny: najstarsza kura na świecie

Blog Opublikowano 20.04.2020

Nawet chciwy drób ma swojego najstarszego przedstawiciela na świecie i jest właśnie wspomnianą kurą o nazwie Ardenka. Dlaczego stała się najstarszą rasą kur na świecie i co ją wyróżnia?

Solidna kura z Ardenów uważana jest za najstarszą rasę belgijską i jednocześnie najstarszą kurę w historii. Nazwa pochodzi od belgijskich Ardenów i ich okolic. Podczas pierwszej wojny światowej te kury znalazły wielbicieli w całej Europie. W Czechach jest także kilku hodowców, którzy hodują te „stare” kury. Jakie są cechy Ardenów?

Rasa hodowlana

Nie uważamy, że Ardeny są po prostu doskonałymi kurami znoszącymi, które przetrwają. Ten odporny i żywotny drób jest bardzo niezależny i może sam o siebie dbać. Co im mniej odpowiada, a co więcej?

  • Padok Jeśli trzymasz kury na małym wybiegu bez drzew, nie będą z tego zadowolone. Są bardzo aktywni i mobilni, a ich ulubionym miejscem do spania jest wysokie drzewo . Zastanów się więc, czy w padoku jest ich wystarczająco dużo, i zwróć uwagę na odpowiednie ogrodzenie, ponieważ Ardeny lubią latać dobrze.
  • Feed Jest to rasa główna, dlatego każda kobieta z Ardenów potrzebuje wysokiej jakości i zróżnicowanej diety. Jeśli użyjesz mieszanki paszowej dla kur niosek i dodasz witaminę tu i tam, kury będą cię lubić w raju i nagradzają cię jednym złożonym jajkiem dziennie.
  • Care. Kury nie wymagają specjalnej opieki. Pamiętaj, aby regularnie dezynfekować poidła i podajniki. Od czasu do czasu nie wchodzi również w grę zdecydowane branie dezynfekcji kurnika w dłonie i używanie trzmiela do czyszczenia wszystkich ścian kury.

Kobiety z Ardenów dają do 250 białych jaj rocznie.

Wygląd Ardenów

Najstarsza kura walońska jest szczupła z wydłużonym kadłubem, do którego skrzydła są blisko. Ogon jest często rozciągnięty, ale są też Ardeny, którym brakuje ogona . Co jeszcze jest godnego podziwu w najstarszej rasie?

  • Na głowie widać prosty czerwony herb.
  • Ciemne czarne oczy często zdobią czarny pasek na środku tęczówki.
  • Białe uszy świecące bezpośrednio z głowy są przyczyną białych skorup jaj.
  • Pióra przeważają w kolorach od ciemnych do fioletowych . Może również pojawić się srebro.
  • Waga kur wynosi około 1,5 kg, następnie koguty ważą do 2,5 kg.

Charakterystyczne cechy najstarszych kur na świecie.

Porada Chickenmana

Jeśli kury często przelatują nad płotem i odwiedzają sąsiada, głowę panny młodej i wymyślają skuteczne rozwiązanie. Ma to na celu zwiększenie długości ogrodzenia do wysokości lub przecięcie eskadr z kurczaka. Czasami wystarczy powiększyć wybieg, aby kury nie były ciasne. Szybko przyzwyczajają się do większej przestrzeni, a sam lot znika. Jeśli zamierzasz przeciąć eskadry, na końcu artykułu znajduje się przykładowe wideo . Więc idź i hoduj dobrze.

Niestety nie ma klubu hodowlanego, który gromadziłby hodowców kur z Ardenów. Jeśli więc chcesz hodować najstarsze kury, muszą odwiedzić wystawę, na której na pewno pojawią się niektóre z tych piękności.