Jak wybrać odpowiednią ściółkę dla kur

Blog Opublikowano 20.04.2020

Czy zajmujesz się pytaniem, jakie ściółki twój drób umieścić w swoich pastelach? Następnie przejdziemy do tematu dnia i oto porady kury.

Każde łóżeczko w kurniku musi być często zmieniane. Zalecamy przynajmniej raz w tygodniu. Najczęstszym powodem zanieczyszczenia jest brakujący pstrąg . Jeśli masz stół z odchodami w kurniku, zaoszczędzi ci to dużo czasu i wysiłku przy zmianie brudnej pościeli. Jak wybrać odpowiednią pościel , gdzie umieścić ją wszędzie i dlaczego w ogóle z niej korzystać?

Po co sięgać?

W każdym razie należy zawsze używać nieszkodliwego materiału do zaśmiecania drobiu, który będzie możliwie wolny od kurzu i będzie miał wysoką wydajność ssania. Który materiał będzie odpowiedni?

  • Ciąć słomę. Słoma pocięta na mniejsze kawałki jest uważana przez większość hodowców za najlepszy sposób na ściółkę. Słoma pozostaje sucha przez długi czas, a jej właściwości pochłaniania są również doskonałe. Zaletą słomy jest również to, że dobrze eliminuje zapach kur .
  • Liście orzecha włoskiego. Liście orzecha włoskiego mają silne działanie antybiotyczne . Jeśli wstawisz kilka liści, nawet między słomą, pozbędziesz się wszystkich pasożytów raz na zawsze. Wnikający aromat, który śmierdzi liśćmi, zniechęca wszystkich nieproszonych gości do kurnika.

Najlepszym wyborem jest cięta słoma.

  • Seno Jeśli masz nadmiar siana, możesz użyć go jako pościeli. Należy jednak zwrócić uwagę na kształt łodygi . Pod żadnym pozorem kury nie należy układać długą trawą w gnieździe lub ziemią kurnika. Wasze panie z kurczaka zjadą siano, a długie części po prostu je zatkają, koleś, a ty będziesz miał nieprzyjemną pracę przy sprzątaniu.
  • Wióry Czy jesteś namiętnym stolarzem i masz wszędzie strugarki? Są również doskonałą pościelą, ponieważ mają doskonałe właściwości absorpcyjne . Strugi powinny być wykonane z miękkiego drewna. Unikaj trocin, są zbyt małe i zakurzone, a jeśli zostaną zjedzone przez drób, będą miały problemy zdrowotne.
  • Piasek Użyjesz go głównie w upalne letnie dni, ponieważ twoje fajki schłodzą się idealnie. Polecany jest również do hodowli cięższego drobiu - gęsi . Należy jednak uważać na siniaki, które mogą czasami wystąpić po długim okresie leżenia na piasku.

kura GIFsiano giflaska GIF

Czyste gniazdo = czyste jajka

Oprócz podłogi największa część ściółki znajduje się również w gniazdach do układania . Obowiązuje tutaj podstawowa zasada. Jeśli chcesz mieć czyste i zdrowe jaja, obszar składania jaj musi być całkowicie czysty . Istnieje kilka opcji, które utrzymają pościel w czystości przez długi czas. Jakie sztuczki mamy na myśli?

  • Hydrat wapna. Dlaczego warto korzystać z wapna ? Powód jest prosty. Wcześniej czy później odwiedzi cię pasożyt zwany kurczakiem trzmiela , a wapno jest najlepszym sposobem zapobiegania prowadzeniu trzmiela lub łagodzenia jego skutków. Możesz go użyć, zraszając wszystkie miejsca, w których wybrana ściółka przyjdzie później wapnem, zanim wyleje ją na ziemię i do gniazd.

Im lepsza ściółka, tym mniej pracy dla ciebie i większy komfort dla kur .

  • Dezynfekcja Bez tego nie byłoby to możliwe. Dlatego konieczne jest robienie tego co najmniej raz w miesiącu, najlepiej raz w tygodniu. Ładnie to z góry na dół. Możesz użyć zwykłego ssania do ścian, podłogi i ścian gniazd. Woda, w której ją rozcieńczasz, utrzymuj w cieple. Drewno lub blachę można również wycierać wodą. Jak tylko zrobisz kurę z kurczaka, spryskaj ją w całości trzmielem .

Po dzisiejszym poście wiesz, że ściółka odgrywa niezastąpioną funkcję zarówno w kurniku, jak i w gnieździe dla kur niosek. Im lepsza i lepsza, tym mniej obaw o brudne jaja i śmierdzący hodowlę na wiele kilometrów.