Jak długo kura siedzi na jajach?

Blog Opublikowano 20.04.2020

Czy uważasz, że istnieje dokładny wzór matematyczny, według którego można obliczyć długość kury siedzącej na jajach?

Każdy, kto czuje się związany z naturą i chciałby cieszyć się kurą prowadzącą kurczaki, z pewnością zdecydował, że wylęganie na ich podwórku odbędzie się w naturalny sposób. Następnie musi oczywiście zadać pytanie, jak długo taka kura rzeczywiście będzie siedzieć na jajach.

Przed spotkaniem

Do sadzenia nadają się tylko świeże i czyste jajka. Powinien także mieć nienaruszoną skorupę i ważyć co najmniej 55 g. Jajka nie powinny być starsze niż 8 dni, ponieważ zmniejszy to zdolność wykluwania się. Ale co należy zrobić przed samą kurą?

Tylko właściwa kura pomoże ci od jajka do pisklęcia .


Jeśli kura chrząka, najpierw pozwól jej usiąść na porcelanowych jajach przez kilka dni.
Gdy dowiesz się, że pasuje ciasno i nie był to tylko kaprys, możesz położyć pod nim wybrane jajka.
Zalecamy wcześniejsze posypanie wszystkich jaj proszkiem owadobójczym , aby żadne owady nie przeszkadzały kurom podczas siedzenia.
Potem nadszedł czas, aby położyć kurę na przygotowanym gnieździe . Najlepszy dom jest w ciemności.
Przygotuj od 12 do 15 jaj kurzych w gnieździe i powoli umieść na nim kurę. Wilgotność w gnieździe jest dobrze zapewniona przez trawę .
Oczywiście należy położyć poidło i miskę do karmienia kurę na ziemi.

Długość sesji

Wreszcie dotarliśmy do samego końca sesji. Nie ma formuły, według której liczona była sesja kury. Siedząc na jajach z natury podaje się w następujący sposób:

  • Jaja kurze Długość sesji z jajkiem kurzym wynosi 21 dni i nie ma znaczenia, czy jajko pochodzi z orzecha włoskiego, plamki czy sussexu. Czas siedzenia jest taki sam dla wszystkich ras kurczaków.
  • Jajko kaczki Tak, możesz również sadzić kurę na jajku kaczym. Sesja potrwa 28 dni, a pod pipetą zmieści się od 9 do 11 jaj kaczych.
  • Jajka gęsie Nawet małe pisklęta gęsie mogą wykluć kury. Zajmie jej to od 30 do 32 dni, ale dłuższy czas jest po prostu tego wart, a ponieważ jaja gęsi są największe, kura może pomieścić maksymalnie 5 z nich.

Pod kurnikiem można umieścić jaja kurze, gęsie i kacze .

Kurczak niania

Nawet jeśli w gnieździe jest przygotowana żywność i woda, kura musi opuścić gniazdo co najmniej raz dziennie , głównie z powodu opróżnienia. A jeśli ona tego nie zrobi, musisz ją siłą wyciągnąć z gniazda. Konieczne jest jednak ostrożne wykonanie czynności, aby nie uszkodzić jaj. Opuszczenie gniazda jest również dobre, aby przez chwilę zapewnić świeże powietrze jajom i nieco je ochłodzić.

pisklę kaczki GIFjajko mówi GIFpisklęta GIF

Regularny rytuał

To bardzo interesujące, jak kura ostrożnie przykrywa wszystkie jajka, a jednocześnie równa je dziobem . Przy tej okazji jaja przemieszczają się w inne miejsce. Ten krok jest konieczny, aby zapobiec przywieraniu zarodka do skorupy.

Podsumowując, należy wspomnieć, że warunkiem pomyślnej hodowli młodych jest jakość zniesionych jaj, zdrowie kur i odpowiednia pasza .