Wentylacja Coop: dlaczego jest potrzebna

Blog Opublikowano 20.04.2020

Stukając się w czoło i mówiąc sobie, że nie ma potrzeby wentylowania kurnika? Błąd, koniecznością i czy wiesz dlaczego?

Kurczak Mały dom dla kur, a jednocześnie stawia tak wiele pytań. Który jest najlepszy? Cegła czy drewniany ? Mamy więc szybką odpowiedź, wyraźnie zamurowaną. Ułatwia utrzymanie optymalnego środowiska dla kur. Jest dobrze wentylowany, co pozwala uniknąć utrzymywania wilgoci w kurniku, a tym samym zapobiega tworzeniu się pleśni. Łatwo jest również utrzymać stałą temperaturę. Jednak żadna kurnik nie może mieć wystarczającej wentylacji . Jak to osiągnąć?

Dlaczego wentylować?

Duża liczba kur w kurniku prowadzi również do większego zużycia powietrza, więc dostarczanie świeżego powietrza do kurnika powinno być oczywiste w małych gospodarstwach. Jeśli przegapisz wentylację, twoje kury będą żyły w niezadowalających warunkach, a Twoja hodowla:

  • produkować mniejsze sprzęgło,
  • mają niespokojne i apatyczne kury,
  • obfituje w pleśń i zapach w kurniku,
  • częściej atakowane przez pasożyty .

animowane z GIF-amiokno GIF

Opcje wentylacji

Które miejsce kurnika wybrać? Żaden hodowca nie powinien lekceważyć tej kwestii. Przemyślana wentylacja jest cechą komfortowego życia kur w kurniku. Możesz zasadniczo wybrać jedną z dwóch opcji - wentylację sufitową i kominową . Dwa otwory są wówczas bardziej powszechne - jeden na podłodze, a drugi na dachu - tj. Rodzaj szybu, który zapewnia cyrkulację powietrza. W praktyce wygląda to następująco:

  • Okno Nie znajdziesz łatwiejszego sposobu wentylacji kurnika. Idealnie umieść jedno okno nad drzwiami .
  • Komin Drugi sposób to zbudowanie komina w kurniku. W ten sposób w bobrze kury powstają dwie dziury . Jeden na podłodze, a drugi na dachu. Jeden otwór powinien być mniejszy - na podłodze, a drugi nieco większy - na dachu. Otrzymujesz połączenie ciepłego i zimnego powietrza. Ta metoda również w pewnym stopniu eliminuje przeciągi, których palacze nie lubią.
  • System wentylacji Trzecią opcją jest instalacja systemów wentylacyjnych, które jednak są bardziej odpowiednie dla dużych gospodarstw i ferm drobiu. Ich instalacja pochłania dużo czasu i pieniędzy, a jego konstrukcja wymaga wystarczającej przestrzeni i podłączenia do prądu.

Okno i komin są ważnymi elementami w budowaniu kurnika.

Uważaj na temperatury

Idealną funkcją do wentylacji są małe otwory w pobliżu grzęd, przez które nie może padać na kurnik ani wiać na wietrze. Uważaj jednak na te otwory, gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać. Zadaj sobie pytanie: „Czy kura siedząca na okonie uderzy zimą?” Jeśli tak, po prostu zatkaj te otwory, ruch zimnego powietrza nie przyniesie pożytku kurom.

W skrócie podkreślone. Kurnik zawsze potrzebuje dobrej wentylacji. Powinien służyć jako ciepłe miejsce do spania, ale powinien także zapewniać kurom miejsce na zewnątrz. Dlatego umieść kurnik w miejscu, które oferuje zarówno słońce, jak i cień.