Walcz skutecznie z zakaźnym zapaleniem oskrzeli

Blog Opublikowano 20.04.2020

Zakaźne zapalenie oskrzeli jest wysoce zakaźną chorobą dróg oddechowych kurcząt.

Jest to wirusowa infekcja układu oddechowego, tj. Układu oddechowego i narządów moczowo-płciowych. Istnieje wiele mutacji w tej chorobie. Zakaźne zapalenie oskrzeli dotyka głównie drobiu, najczęściej kurczaków. Wiek ryzyka tej choroby rozpoczyna się od trzech tygodni życia. Choroba powoduje opóźnienie wzrostu u kurcząt brojlerów, a kur niosek pogarsza nieśność i pogarsza jakość jaj. Jak drób może walczyć i chronić się przed nim?

Gdzie się urodziła?

Zakaźne zapalenie oskrzeli wykryto po raz pierwszy w Północnej Dakocie w USA w 1930 r. Początkowo hodowcy uważali to za chorobę młodych kurczaków, ale stopniowo niestety zaczęli ją obserwować u młodych i dorosłych kur, co przejawiało się głównie w ograniczonym lub całkowicie zawieszonym ułożeniu.

Przeniesienie choroby

Zakaźne zapalenie oskrzeli jest wysoce zakaźną chorobą. Rozprzestrzenia się w aerozolu nawet na duże odległości. Jest to infekcja kropelkowa, ale pył kałowy jest również zakaźny i może być łatwo przenoszony przez skażoną żywność , wodę, narzędzia i odzież. Tylko pionowa transmisja, infekcja zarodka w jajku, nieobecna w zakaźnym zapaleniu oskrzeli. Jednak wirus może być obecny na skorupce jajka.

Wodny żółtko jest jednym z objawów zakaźnego zapalenia oskrzeli u kurcząt.

Czas inkubacji

Okres inkubacji reprezentuje okres między początkiem zakażenia a wystąpieniem choroby. W chorobach zakaźnych okres inkubacji odgrywa ważną rolę w ocenie ryzyka choroby. W drobiowym zapaleniu oskrzeli jest bardzo krótki, tylko 18 - 36 godzin .

Objawy

Okres inkubacji choroby wynosi od 1 do 3 dni. Objawy różnią się w zależności od wieku i rodzaju rasy kury.

  • Młody drób. U kurczaków zakaźne zapalenie oskrzeli jest ostrą, masywną chorobą układu oddechowego. Kurczaki są apatyczne, skulone pod źródłem ciepła, jedzą niewiele i pozostają w tyle pod względem wzrostu. Wydaje się, kaszel, chrypka, utrudnione oddychanie i parskanie. Czasami zapalenie spojówek i zapalenie zatok dodaje się z obrzękiem i obrzękiem pod oczami.
  • Kury nioski. Wraz ze wzrostem wieku kurczaków objawy chorób układu oddechowego stają się łagodniejsze. Przyrost masy ciała jest niższy. U kur niosek choroba objawia się przede wszystkim przez zajęcie jajowodu. Rezultatem jest nagły, długotrwały, silny spadek kładzenia, który można zmniejszyć nawet o 70%. Złożone jaja są pozbawione skorupy , skorupa jest słaba, kolor skorupy może być biały nawet u kur, które zwykle składają jaja brązowe, jaja mają dziwne kształty, są wodniste, a wykluwalność takich jaj jest niska.

Czyste środowisko jest sukcesem dla zdrowej hodowli Twojego drobiu.

Jak chronić dziewczyny?

Podstawą zapobiegania jest dobre zdrowie drobiu i czyste , dobrze wentylowane środowisko. W małych gospodarstwach pomaga przynajmniej hodowla kurcząt oddzielnie od dorosłego drobiu, ponieważ przebieg kur jest trudniejszy.

  • Hodowla W małych gospodarstwach hodowla kurcząt oddzielnie od dorosłego drobiu pomaga, ponieważ przebieg kur jest trudniejszy. Gdy masz kurczaki lub wyklute kurczaki, zostaw je z dala od stada i zagrody przez co najmniej 14 dni .
  • Czystość W celu zapobiegania tej chorobie najlepiej często polerować kurnik i utrzymywać go w czystości. dlatego pranie kurczaka Coop, podajniki i osoby pijące w ciepłej wodzie, co najmniej raz na tydzień. Uważaj na środki dezynfekujące, używaj tylko tych przeznaczonych do tego celu.
  • Szczepienia Istnieją szczepienia przeciwko chorobie, która ma wiele wad dla małych gospodarstw. Szczepionki chronią drób tylko przez krótki czas.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że ważną rolę w tłumieniu zapalenia oskrzeli odgrywa głównie higiena w twojej hodowli. Jeśli staniesz się sprzątaczem przynajmniej raz w tygodniu, ta podstępna choroba pozwoli uniknąć twojego stada wielkim łukiem.