Nasza rasa narodowa, która niewątpliwie zasługuje na uwagę hodowlaną.
Obecnie rasa ta jest bardzo popularna wśród hodowców i można powiedzieć, że zainteresowanie hodowlą Šumavanek wciąż rośnie, mimo że jest to rasa, która nie jest stabilna pod względem rodzaju.
Pochodzenie Szumawy
Šumavanky, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z regionu Szumawy. Kury Szumawskie otrzymały swoją nazwę na pierwszej powojennej wystawie regionalnej w Pilźnie, a projektantem nazwy „Szumavanka” był Václav Kordy z Sušic. Kury te mogły przetrwać w opuszczonych Szumawskich samotnicach bez opieki człowieka. W trudnych warunkach Szumawy musiała to być rasa ożywionego temperamentu, odporna , głodna i czujna, podobnie jak kura Horal .
Obraz Szumawy
Są to średniej wielkości kury o raczej mniejszej budowie ciała. Przez co inne typowe znaki Uwaga e od innych ras?
- Ocas Szumawa charakteryzuje się stosunkowo długim ogonem z dłuższymi, dobrze zakrzywionymi sierpami. Ogon jest ustawiony pod kątem 40 °.
- Biegacze. Hodowcy mieli długą dyskusję na temat koloru biegaczy , dziś kolor jest łupkowo szary , stopy powinny być różowe, a rogi pazurów.
- Głowa Głowa Szumawy jest ozdobiona rozetą, szeroko rozstawionym grzbietem , cierń podąża za linią potylicy, nie sąsiadując z nią. Uszy są czerwone, lekko pomarszczone, ale w porządku. Płatki wymagają średnich, owalnych i drobniejszych struktur. Oczy są charakterystyczne pomarańczowo-czerwone do czerwono-brązowy. Twarz jest lekko ponura.
Dość cała rodzina Szumawanki - pisklę, kura i kogut .
Co ci to zrobi?
Šumavanky przodują w szybkim wzroście, kurczaki dobrze upierzają. Mięsność i jakość mięsa jest również optymalna. Kolor skóry jest biały. Czym jeszcze zaskoczy Cię piękno Szumawy?
- Układanie W ciągu roku przyjdziesz do co najmniej 180 jaj, minimalna waga jaj wylęgowych wynosi 58 g. Jajka mają klasyczną brązową skorupkę. W odpowiednich warunkach układanie jest wyższe. W przeciwieństwie do innych ras Šumavanki, przodują również w zimowym zniesieniu, podobnie jak Vlašky .
- Nieśmiałość . Kolejną cechą Szumawy jest ich czułość. Bardzo dobrze wykorzystają duże zagrody, jeśli mają miejsce, same zbierają dużą część dziennej dawki pokarmowej. Są jednak znacznie spokojniejsze niż kury czeskie , można je hodować w mniejszych pomieszczeniach i można je łatwo oswoić.
- Zima Šumavanky są elastyczne, trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu nadają się również do trudniejszych warunków. Bardzo dobrze znoszą zimę, nie znudzą się swoimi grzbietami.
Klub hodowlany
W dniu 16 kwietnia 2011 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało niezależny klub hodowców drobiu Šumavanek z siedzibą w Hořejší Těšov koło Sušic. Według ich strony internetowej tylko garstka hodowców obecnie hoduje Šumavanky. Próbuje przywrócić je do formy sprzed 1946 r., Tj. Ze złotożółtym kolorem podstawowym i zredukowanym falującym rysunkiem. Ze względu na wąską bazę hodowlaną konieczne było przystąpienie do regeneracji z pojedynczym dodatkiem krwi innej rasy.
Kto z twoich ras odporny na Szumawę? Możesz podzielić się z nami na naszej stronie na Facebooku tutaj .