Jak obchodzi się Wielkanoc? Jajka są wszędzie.

Blog Opublikowano 20.04.2020

Dlaczego jajko jest związane z Wielkanocą?

Każdego roku w marcu lub kwietniu Wielkanoc przychodzi na cały świat, a wraz z nią zabarwienie jaj, dzianie pomlázek, pieczenie jagnięciny i inne. Kto z was wie, co te nawyki symbolizują? Przypomnijmy kilka podstawowych faktów na temat najczęstszych symboli Wielkanocy.

Kolejny region, inna moralność

Na Wielkanoc mężczyźni płacą kobietom z pompą. Gdzieś kobiety oblewają mężczyzn zimną wodą. Taka tradycja istnieje w Czechach i na Słowacji. Ale czy wiesz, jak to jest gdzie indziej?

 • Węgry W Poniedziałek Wielkanocny chłopcy zalać wodą dziewczęta. W zamian oczekują jedzenia, picia, pisanek i czekoladowych jajek lub pieniędzy.
 • Rosja Kolędnicy otrzymują czerwone farbowane jajka i serniki z rodzynkami i kulą Paschy.
 • Włochy Świąteczna procesja kończy się obiadem lub kolacją pieczonej jagnięciny . Dzieci otrzymują czekoladowe jajka
  Finlandia W niedzielę maja dzieci przebierają się za czarownice i kolędy . Otrzymują prezenty i świece. Budyń Mammi podaje się w Poniedziałek Wielkanocny . Jest czarny i lepki, ozdobiony bitą śmietaną i cukrem.

pisanki kotek GIF

 • Portugalia Symbolem Wielkanocy jest dekorowany bochenek folaru. Dzieci otrzymują migdały i jajka czekoladowe. Podczas festiwalu kompasowego odwiedzane są domy z krzyżami i dzwonami, aby głosić zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
 • USA Dzieci oczekują koszyka z czekoladowymi króliczkami i jajkami.
 • Brazylia Ona je ryby w domu. Czerwone mięso jest zabronione w Wielki Piątek. Dzieci otrzymują czekoladowe jajka. Rytualnie biją, wieszają i palą portrety Judasza.

Każde dziecko na całym świecie otrzyma czekoladowe jajko na Wielkanoc.

Dlaczego malujemy jajka?

Malowane jajka lub pisanki są jednym z najbardziej znanych symboli Wielkanocy, a istnieją dowody na to, że w czasach przedchrześcijańskich były symbolem świętowania nadejścia wiosny.

 • Nowe życie Spotykamy wiele interpretacji, dlaczego tak jest. Jeden z nich mówi o tym, że jajko zawiera nowe życie , w którym urodzą się młode, i od dawna jest symbolem płodności, płodności i życia.
 • Post Jajka nie zawierają mięsa, dlatego ewentualny zwyczaj spożywania ich był związany z okresem postu . Jajka zawsze były i są dostępne w wioskach, więc są trzymane na stole do postu do dziś.
 • Tajemniczy. Jajko jest magiczne i tajemnicze. Czasami przypomina zamkniętą skrzynię lub często wiąże się z zamkniętym grobem, w którym ukryte jest życie.

Praktyczność kolorów

Powód barwienia jaj i ich użycie na Wielkanoc było głównie praktyczne . Mięso, produkty mleczne, a także jajka nie były dozwolone podczas 40-dniowego okresu poszczenia, który kończy się w Białą Sobotę. Jednak o tej porze roku kury znów są w pełni tolerowane po zimie, a ludzie rozwiązali problem tego, co zrobić z tyloma jajami. Jajka na twardo miały dłuższy okres przydatności do spożycia, ale konieczne było odróżnienie ich od świeżych, więc jajka na twardo stały się czerwone.

A jak świętujesz ze sobą Wielkanoc? Czy podążasz za tradycją, czy masz własną? Podziel się z nami tutaj .