Dzwonienie kaczek jako klucz

Blog Opublikowano 20.04.2020

Tożsamość kaczek. Czy wiesz jak to zaniedbać?

Jeśli trzymasz jedną kaczkę lub parę i jesteś więcej zwierząt, dzwonienie nie jest konieczne. Jeśli jednak planujesz je rozmnażać, bardzo ważne jest właściwe znakowanie i prowadzenie ewidencji twojego potomstwa. Na pierwszy rzut oka cały proces może wydawać się niepotrzebny. Ale wkrótce stracisz swoją hodowlę par.

Po co dzwonić kaczki?

Kaczki, a także inne drób - kury dzwonią do zróżnicowania . Pozwoli to uniknąć nieporozumień między dwoma lub więcej osobami. Zapewni ci przegląd twojej hodowli. Są sytuacje, w których nie da się uniknąć dzwonienia i stanie się to obowiązkową częścią Twojej opieki hodowlanej - wystawy .

We właściwym czasie

Zadzwoń do kaczek od piątego tygodnia ich życia. Lepiej wcześniej gwintować pierścienie. W późniejszym wieku kaczki może się zdarzyć, że nie nałożysz pierścienia na zwierzę.

  • Montaż na ringu. Zwykle umieszcza się go na prawej nodze. Gdy kaczka stoi na nogach, liczby muszą być odwrócone do góry nogami.
  • Materiał pierścienia Kiedyś pierścienie były z aluminium, dziś są z tworzywa sztucznego lub materiały są łączone w większe rozmiary. Użyj również tego materiału do potrzeb domowych. Waży prawie nic i w żaden sposób nie przeszkadza zwierzęciu.
  • Kolor oznakowania. Aby dzwonienie miało sens, wybierz różne kolorowe pierścienie i zmieniaj kolory z roku na rok. Kolory pierścieni są ustalane jednolicie w krajach członkowskich UE w następujący sposób:

2011 żółty
2012 niebieski
2013 zielony
2014 szary
biały 2015
2016 czarny
2017 żółty
2018 niebieski
2019 zielony

Kolory powtarzają się w kolejnych latach. Jeśli zaznaczysz kaczki tylko dla swojej rozdzielczości, możesz użyć dowolnego koloru, nikt nie będzie cię kontrolować. Ale nie zapomnij zapisać go w notatniku „bonzáček”.

Im szybciej zaczniesz dzwonić, tym lepiej dla kaczek i hodowców.

Unikalna marka

Oprócz koloru pierścień ma również unikalną markę . Dzięki oznaczeniu na ringu masz stały przegląd osobników w swoim stadzie. Nie można go pomylić i może przypadkowo skojarzyć powiązane osoby. Znak na okręgu składa się z pięciu grup cyfr i liter. Pierwszy wskazuje znak stowarzyszenia hodowców, drugi to kod kraju (CZ), trzeci to numer rozmiaru pierścienia, po którym następuje rok wyklucia, a ostatni numer reprezentuje numer identyfikacyjny zwierzęcia.

Czy czai się niebezpieczeństwo?

Chociaż dzwonienie jest bardzo praktyczne i przydatne, wiąże się również z pewnymi zagrożeniami . Używanie pierścieni innych niż zalecany rozmiar może powodować poważne problemy dla kaczek. Jak to zrobić dobrze?

  • Mały pierścionek Zbyt ciasne pierścienie mogą powodować uduszenie, aw konsekwencji obrzęk stopy, co może prowadzić do jej śmierci i utraty. Ponadto może wystąpić ryzyko zarastania pierścienia, co jest bardzo bolesne dla kaczek. Dlatego bardzo ważne jest, aby dzwonić małe kaczuszki we właściwym czasie i przy odpowiednim rozmiarze pierścienia.

Kupując pierścionki, zwróć szczególną uwagę na ich prawidłowy rozmiar.

  • Duży pierścionek Zbyt duże pierścienie utrudniają ruch. Są bardziej narażeni na złapanie przez kij lub gałąź drzewa. Kolejną wadą jest możliwość utraty, wtedy ciągle kupowałbyś i zakładał nowe pierścienie.

Każdy hodowca na własne potrzeby daje pierścienie zgodnie z własnymi upodobaniami . Jeśli jednak planujesz wziąć udział w pokazach ze swoją kaczką, musisz przestrzegać unikalnych oznaczeń.