Utrzymuj gniazdo układające w czystości

Blog Opublikowano 20.04.2020

Nawet jeśli jesteś tylko małym hodowcą kur i masz jaja tylko na własne potrzeby lub na potrzeby swoich bliskich, powinieneś zadbać o ich czystość. Czyste jajka to znak nie tylko zdrowego jajka i kury, ale także twojego. Hodowcy drobiu nie mogą być szpiegami.

Młode kury stały się kurami niosek, a w gniazdach znajduje się coraz więcej jaj. Ale czy w ogóle wiesz, jakiej opieki potrzebuje gniazdo układające ? Co można zrobić, aby utrzymać w środku czystość tak długo, jak to możliwe, a jednocześnie utrzymać jajka w czystości i zdrowiu?

Materiał vs. czystość

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i sam zbudować gniazdo, rozważ materiał, z którego zostaną wykonane gniazda. Nie bierz pod uwagę wyglądu. Musisz utrzymywać gniazda w czystości, aby zapobiec chorobom. Najlepiej utrzymywać gniazda plastikowe lub te wykonane z blachy ocynkowanej. Trudniej będzie oczyścić drewniane gniazda i gniazda wykonane z wikliny.

Plastikowe gniazdo to najlepszy wybór.

Czyste gniazdo = czyste jajko

Czyste gniazdo jest podstawą do zbierania czystych jaj, które powinieneś zbierać co najmniej dwa razy dziennie. Co jeszcze należy zrobić, aby zapewnić przejrzystość gniazda?

  • Pościel Konieczna jest regularna zmiana pościeli , najlepiej codziennie. Ustaw dokładną godzinę, a zmiana pościeli stanie się Twoim rytuałem, na przykład przed gazetą telewizyjną. Nie ustawiać gniazd w sianie z długiej trawy. Twoje dziewczyny chcą ją zjeść, a ich połączenie zostanie zablokowane. Najlepszym wyborem będzie posiekane siano lub słoma.
  • Ściany Raz na jakiś czas należy zagęścić wszystkie ściany, a także dno gniazda. Zmniejszy to ryzyko zarażenia kur pasożytami, a jednocześnie oczyści cały obszar suszonego obornika i padłych piór kurczaka.
  • Pralka Każda dobrze wybrana i umieszczona podkładka w gnieździe do nioski zwiększa komfort kur niosek, jajek i dla ciebie. Nawet to miejsce musi być stale czyste w kurniku. Dlatego zawsze wybieraj podkładkę, którą możesz łatwo lub szybko wymienić lub wyczyścić.

Najlepszy czas na oczyszczenie gniazd jest wtedy, gdy wszystkie kury ze stada znajdują się na zewnątrz w padoku . Będziesz miał wystarczająco dużo miejsca, aby wyczyścić wszystkie części i zmienić pościel.

Wyobraźnia nie ma granic. Możesz łatwo tworzyć własne gniazda.

To idzie bez

Niektórzy hodowcy nie używają mat do gniazd. W takim przypadku jest jednak więcej pościeli, co wymaga więcej czyszczenia. Gniazda bez podkładek są trudniejsze do utrzymania w czystości, a cała praca związana z czyszczeniem ścian, spodni i zmianą pościeli jest dla Ciebie bardziej czasochłonna. Nie przyszywaj bicza do siebie i używaj podkładek.

Sekret tła

Czy masz dwadzieścia piskląt, dziesięć gniazd układających w stadzie i czy kury i tak trafiają tylko do dwóch? Z pewnością nie jest tak, że jedno gniazdo jest bardziej popularne niż drugie, to raczej nawyk lub gniazdo znajduje się bliżej drzwi kurnika. Spróbować umieścić je w gniazdach innych podkladek . Czasami pomaga, a kura decyduje się pójść do gniazda, w którym znajduje się jajko.

I patrzeć jak twój budek lęgowych? Chcesz się nimi pochwalić? Więc tutaj z nimi: https://www.facebook.com/slepicar/